top of page

Rozhovor s Gabrielle Le Mar & Saafi Brothers


Oba projekty zahrajú na českom Fénix Festivale. Prečítajte si rozhovor!


Čo je tvojou inšpiráciou? Akú hudbu počúvaš/čo ťa ovplyvňuje?

Moje zdroje inšpirácie sú tak rozmanité ako život sám. Takže v tomto zmysle nemám žiadne vyhranené žánrové preferencie a snažím sa mať otvorenú myseľ. Inšpiráciu nachádzam v kultúre/umeleckých dielach/filmoch/vedeckých dielach/fikcii/priateľoch/ľuďoch/miestach/ideách a mnohých ďalších oblastiach.

Čo sa týka hudby, dub je pre mňa určite hlavnou inšpiráciou, odkedy som prvýkrát počul dubovú hudbu Johna Peela, ktorý hral Ruts TC meet the Mad Professor, a cesta sa začala...

Čo si so sebou prinesieš do Českej republiky? Bol si tu už niekedy?


Nie, v Českej republike budem prvýkrát a veľmi sa na to teším. Čechy - ten názov sa mi páči, znie to ako sladký prísľub :-)

Priveziem svoju novú produkciu, môjho groovy spoluhráča Saafi Brothers, ktorý sa ku mne pridá naživo s elelktrickými bicími, a tiež prinesiem veľa motivácie, aby som sa prvýkrát stretol s psychedelickým českým kmeňom!

Tvoj obľúbený festival? Aký bol váš najlepší koncert?

Je ťažké vybrať len jeden, keďže vystupujem už niekoľko desaťročí. Festival Ozora v Maďarsku je určite vynikajúci a v mnohých ohľadoch jeden z najlepších na svete, ZNA v Portugalsku je krásny festival vedený ľuďmi, ktorí sa venujú originálnym vibráciám, Tribal Gathering v Paname je jedinečný, Antaris v Nemecku je výnimočný festival už takmer tri desaťročia a ako umelec mám najradšej Space Mountain International Cosmic Arts Gathering v Španielsku, kde má Martin 'Youth' Glover (basgitarista skupiny Killing Joke, zakladateľ Dragonfly Records) svoje štúdio a domovskú pôdu v andalúzskych horách a otvára brány na niekoľko magických dní počas víkendu jesenného splnu.

Najlepšie koncerty: príliš veľa (mám šťastie a som za to veľmi vďačný)...

Otvorenie Ozora Festivalu 2018 naživo na hlavnom pódiu so Saafi Brothers a X-Dream, ktorí sa spojili na pódiu len pre túto špeciálnu šou, bolo neopísateľne úžasné, pričom Saafi Brothers v San Franciscu v roku 1999 boli pecka a len 2 roky predtým na BlueRoom pódiách na Tribal Gathering UK a Roskilde Festivale v Dánsku to boli rozhodne výnimočné koncerty. Vrcholom bolo hranie na úplne prvom medzinárodnom psychedelickom open air festivale Sola Luna v Samothraki/Grécku. Mnohokrát som vystupoval s Aural Float v klube The Orbit v Leedsi v UK - to boli neuveriteľné zážitky, nezabudnuteľné boli aj koncerty počas berlínskej Loveparade v 90. rokoch v Tresor, Interreference Festival...

Tvoje obľúbené syntetizátory?

Je ich príliš veľa na to, aby som ich vymenoval... v podstate milujem zariadenia zo 70. a 80. rokov, všetky jemné zariadenia Roland, ktoré vyrábali v 70. a 80. rokoch, ako TR 808, 909, TB-303, TR-606, Juno106, Promars, Sh 101 , MC 202... tiež syntetizátory Korg, ako MonoPoly, MS10, MS20, EMULATOR a ich z-plane filtre...

Môžeš stručne opísať, ako produkuješ svoju hudbu?

Intuitívne. Pri tvorbe sa snažím príliš nerozmýšľať, jamujem sám so sebou alebo s duchom v stroji, ktorý používam, a sledujem, kam ma zvuk zavedie... pokiaľ nemusím skladať hudbu k pohyblivému obrazu/filmu/klipu/reklame, pretože v príbehu filmu je zvyčajne koncept a základné myšlienky, ktoré sa za hudbou skrývajú. Existuje aj intuícia, ale to je skôr sledovanie kotiev na brífingu.
Sám nemasterujem, pretože si vážim profesionalitu, ktorú má pre svoju prácu masteringový inžinier.

Zvyčajne nemám kritický odstup k vlastnej práci, a tomu môže oveľa lepšie poslúžiť masteringový inžinier, ktorý kontroluje kompatibilitu dokonalosti mojej práce, nie z hľadiska toho, či sa mu páči alebo nie, Fyzika a psychológia ;-)


Aký je tvoj vzťah k ohňu?

Základný prvok v našom svete, bez neho by nemohol existovať.

Čo považuješ za svoj najväčší úspech?

Byť nažive a šťastný a byť v spojení s ľuďmi, ktorých mám rád.

Čo vám dala psytrance/psychedelická kultúra?

Skúsenosti. Prepojenie v zmysle opätovného spojenia s koreňmi psychedelickej kultúry od beatnikov, hippies, pankáčov - všetci hľadali to isté: nezávislosť, slobodu a jednotu založenú na politike lásky...

Medzi týmito bodkami je, samozrejme, oveľa viac. Predovšetkým si myslím, že ide o ľudí, ktorí kultúru vytvárajú, oslavujú ju svojím vlastným spôsobom a zdieľajú jej atmosféru. Hovorím tu o "ideách" a vo svojich úvahách vylučujem obchod a materialistické veci, pretože to sú iné kultúrne záležitosti.


Čím sa zabávaš/ako relaxuješ?

Meditácia, filozofovanie s dobrými priateľmi, hudobné jam sessions s priateľmi, mojím synom alebo so mnou (milujem nahrávanie!), leňošenie, keď je na to čas ;-)

Ako si predstavujete ideálne sobotné ráno na festivale?

Hudba pri západe slnka sprevádzajúca lúče vychádzajúceho slnka, filtrované zvuky, ľudia tancujúci a usmievajúci sa medzi kontempláciou a extatickými stavmi, užívajúci si návrat životnej energie a zmenu cyklu do nového dňa.

Pivo alebo víno?

Ani jedno, ani druhé. Uprednostňujem čaj/kávu, perlivú vodu, čerstvé šťavy, bylinky ;-)


 

S dovolením prevzaté z www.psytrance.cz

► L I N K S ► Gabriel Le Mar

Soundcloud: soundcloud.com/gabriellemar

Web: www.le-mar.de/gabriel-le-mar YouTube: youtube.com/gabriellemar

Facebook: facebook.com/gabriellemar
► L I N K S ► Fenix festival

► FB EVENT facebook.com/events/824556848765705/

► MAPA goo.gl/maps/SL6kgAgYYyNBFoHM6

► STAŇ SE DOBROVOLNÍKEM forms.gle/4X1vVkkTLtEQAkvK6

► GRAFIKA KE STAŽENÍ drive.google.com/drive/folders/1UAoEeX_ZkXz9VOa7YEUICSeAULnv1LBx?usp=share_link

► GOABASE goabase.net/festival/fenix-festival-2023/109553

► MUSHROOM mushroom-magazine.com/info/fenix-festival/ ► PSYTRANCE.CZ www.psytrance.cz/cs/party/fenix-festival-2023 ► NYX.CZ nyx.cz/discussion/279876


===LINEUP IS CLOSED===

Artwork - 000333 © www.mimo.cz

#interview

111 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page