top of page

Ondrej Psyla interview


Je sobota poobede. Praha. Chystáme sa na párty do Nového Mesta nad Váhom, kde bude Ondrej hrať... "Máme čas, hrám až ráno... vyrazíme okolo 18h?", pýta sa. A ja na to, že poďme skôr, za svetla, na pohodu. "Tak teda 16h?", dáva ďalší návrh, keď som si vzápätí spomenul, že ešte basu pív musím stihnúť kúpiť v Říčanoch... Ok, tak 15h.

A kedy sme nakoniec dorazili sa dozviete na konci rozhovoru ;)

Hrávať si začal od 2004, čo je už vyše 14 rokov... Myslím, že za tú dobu ťa už ako DJa ľudia v Československu dobre poznajú. Čomu sa ešte venuješ okrem DJingu?

Aktuálne sa venujem organizácii festivalu Digital Forest, čo je môj hlavný projekt – dať dohromady festival a ľudí. Tento rok to bude už druhý ročník. Tiež robím stage managera pre nadchádzajúce festivaly Beats for Love a Cross Festival.

Čo konkrétne obnáša rola Stage Managera?

Staráš sa o to, aby DJ nezaspal na set, aby nebol úplne najebaný a tak :) Síce sa smeješ, ale je to niekedy o nervy.

To verím! :) Čím sa ešte zaoberáš?

Bookujem tiež zahraničné live acty pre organizátorov v Česku. Napr. naposledy to bol Atma pre brnenskú párty.


Čiže keď organizujem nejakú párty a chcem tam mať známe meno, tak mi s tým môžeš pomôcť?

Hej. Má to tú výhodu, že to jednanie je potom rýchlejšie. Je to o reputácii. Producenti po Európe si navzájom povedia, že toho človeka poznám, u toho som hral, dostal som všetko, čo som potreboval apod., takže aj keď sa niekto pozýva na nový festival či párty, týmto sa to uľahčí.

Ktorá z tých troch rolí DJ, organizátor a stage manager ťa baví najviac?

DJ – hrať hudbu, ktorá ťa baví, vidieť ľudí, ktorých to baví, to je proste najviac super.

Keď uvidím na lineupe tvoje meno, akú muziku môžem očakávať?

Môžeš očakávať dve veci – buď morning psytrance alebo nočný fullon. A potom sa len stačí pozrieť, kedy hrám a vieš všetko :)

Hral si dokonca i v Thajsku. To sa ti ako podarilo?

Proste ideš do Thajska na dovču a premýšľaš, že by si si tam aj zahral. Nič plánované. Prídeš na pláž Ban Sabai a napíšeš organizátorovi, že je tu DJ z Prahy :) A on odpíše, že ok, zajtra príď a my si ťa vypočujeme. Bol som tam ja, on a traja thajci porotci – skoro ako pri maturitnej skúške, že či vieš hrať :) Priniesol som svojich päť CDčiek a hral som desať minút, 20, 30... a potom povedali OK, zajtra hráš :)))

Hahaha, super! Niekde som sa dočítal, že si začínal v Trancedelic crew...

Ty brďo, to bolo ešte niekedy v roku 2004, ale veľmi si to nepamätám. To som sa ešte len snažil hrávať :) Založili sme to s Gondarom, ktorý vtedy nahrával videá, fotil a dodnes hrá ako DJ.

A Mystical Waves vznikla potom?

Ano, to už som vedel hrať :) To si už pamätám lepšie. Vymysleli sme to s kamošom DJ Flundrom. Bolo to 6.6.2006 niekde na parkovisku :) A vlastne vydržalo to až do januára 2018.

Ale Mystival Waves Records ešte existuje, či?

Ano. Mojim snom vždy bolo vydať kompiláciu. Opýtať sa svojich obľúbených umelcov, ktorých som hrával, či by poskytli track. Na druhú stranu, keď chceš vydať oficiálnu kompiláciu, potrebuješ mať tak 4 tisíc EUR, ktoré môžeš investovať do projektu. To som si v tej chvíli nemohol dovoliť.

Takže som to vymyslel tak, že sa to vydá ako free release na Ektoplazm.com. Platil som akurát mastering. Tým pádom je to celé vlastne nekomerčný projekt, ktorý funguje ako reklama pre zapojených umelcov. A zo mňa sa stal label manager :)

Koľko takých kompilácií už vyšlo?

Asi 5. Nájdeš ich na Ektoplazm a sú na nich rôzni českí a slovenskí umelci ako napr. JuJu Planet Dub, Chors, Gyrro, Haraburda a ďalší.

Že vraj si kedysi mal aj chilloutový projekt Psyla in Waves...

Jo, to bolo asi v 2004 - projekt s Andy Warholom (ktorý potom založil Zero Point crew). On hral na flautu a ja som do toho hral chilloutové tracky. Hrali sme asi na 5-6 akciách...

Poďme do súčasnosti. Organizuješ už druhý ročník Digital Forest festivalu. Ako to vzniklo?

Pracoval som pre Cover Place, čo je klub v Prahe, a oni majú všetku potrebnú techniku i bar. Čiže technické zázemie bolo a teraz čo s tým, že? :) Takže sme sa dohodli, že dáme dohromady festival. Oni sa postarajú o zázemie a ja o hudobnú časť, čiže každý robí to, čomu rozumie najlepšie a funguje to. A potom si akurát v nedelu povieme, ako to dopadlo :)

Kto budú tento rok headlineri?

Tropical Bleyage zo Srbska, Suduaya z Francúzska a ďalší. Celkovo je lineup postavený tak, aby si tam každý prišiel na svoje, čiže morning, fullon, dark, chillout, psychedelic... rozmedzie od 100 do 170 BPM.

Chillout bude tento rok vonku v šapitó. Na dekorácie sa mi podarilo zabookovať poliakov – tí budú robiť hlavný stage. Bude tam tiež mapping od Alien Jedna a Kinocircus. Fluorobotanics sa zase postará o chillout.

Máme nachystaných aj niekoľko workshopov, napr. Ako hrať na didgeridoo alebo Indická rytmika, Handpan workshop, atď.

A aby fesťák neprebiehal len na stagi a v chilloute, chceme urobiť aj taký interaktívny koncept haluzí v lese. Viac zatiaľ nepoviem, ale keď sa všetko podarí, bude to fakt super!

A čo plány do budúcna?

Jednoznačne práca na festivale... máme i niekoľko pre-party po celej ČR. Ďalej práca na Beats for Love a samozrejme hranie po celej Európe. Tento rok sa veľmi teším na open air festivalovú sezónu. Hrám v Rumunsku, Polsku, Nórsku, Taliansku, Rakúsku, Turecku a v ďalších krajinách a nemôžem sa dočkať na cestovanie, ktoré ľúbim :)

Paráda. Díky za rozhovor.

I já děkuji.

 

Ok, poďme už. Je 17.00 a my sme stále v Říčanoch... Pred sebou máme vyše 300 kilometrov. Ale zase sme sa tu stihli najesť, urobiť interview a dokonca aj tú basu pív už máme... Ok, ideme.

Dé jednotka nakoniec nesklamala. Jedna zápcha za druhou. V Brne až pred ôsmou naberáme Mixxa, psytrance DJa, ktorý sa k nám pridáva na poslednú chvíľu. A v kufri objavil pivá :)

Z Brna to neplánovane stáčame na Trnavu, kde sa k nám pridáva kamarátka. Ale už po desiatej sa začínajú množiť otázky typu "Kdy tam už budem?" :)

Do Nového Mesta prichádzame 22.45. Skoro po ôsmich hodinách! Ale dobro došli! :)

Párty super.

 

ONDREJ PSYLA: www.facebook.com/djondrejpsyla

Digital Forest Festival 2018 - Czech Republic FB page: www.facebook.com/digitalforestfestival FB 2018 event: www.facebook.com/events/1638660282820401

#interview

691 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page