top of page

Rozhovor s dekoratérkou Prison Island


Paula Uhrin, slovenka, ktorá maľuje izby pre švédsku zážitkovú hru Prison Island. Ako to robí a o čom to vlastne celé je, vám prezradí v nasledujúcom rozhovore.

Ahoj Paula, ako sa volá to, čomu sa venuješ?

Ahoj! V podstate sa to asi volá dekoračná maľba, ale nie som si istá. Totiž nie veľa ľudí sa venuje takému povolaniu... Takže som to pomenovala teraz ja 🙂 Ešte presnejšie je to dekorácia interiéru Escape rooms. Ešte nikdy sa ma takú otázku nikto nepýtal.

Hahaha výborne, takže ti je jasné, že to budeš musieť teraz priblížiť 🙂

Escape room je celkom nový typ hry pre ľudí každého veku.

Napadá ma Pevnosť Boyard 🙂

Ano, presne tak! Nápad pre Prison Island (čo je konkrétne meno Escape room, pre ktorý maľujem ja) pochádza práve z Boyardu.

V čom je to iné?

Prison Island má na rozdiel od Boyardu tématiku väzenia, resp. interiér je postavený ako ozajstné väzenie. Na jednom "ostrove" sa zvyčajne nachadza okolo 25 až 35 izieb alebo ciel. Každá má svoju úlohu a tématiku.

Teraz mi zase napadol film Kocka (Cube) 🙂

Úlohy sa nemusia plniť postupne, hráč nemusí vylúštit úlohy najprv v jednej izbe, aby mohol postúpiť do druhej, ale v každej cele je zvlášť úloha a izbu si môže hráč zvoliť ľubovolne.

V podstate sú tri typy úloh - logické, strategické a fyzicky náročné úlohy.

Hráči pracujú v skupinách - v každej sú minimálne traja. Všetky úlohy su vymyslené tak, aby museli všetci spolupracovať. Jedine tak sa dajú úlohy vyriešiť.

Prison Island je Švédska frančíza. Doteraz existuje 19 Prison Islandov, ktoré sú hlavne v Škandinávii, ale tri sú aj v Holandsku, jeden v Belgicku a jeden v Španielsku.

A každá izba je nejak tématicky pojatá, resp. aj vymaľovaná?

Áno. Sú izby, ako napríklad Einstein, kde je téma dosť jednoznačná, ale väčšinou mám voľnú ruku. Cieľom je pomocou maľby vytvoriť nejakú zaujímavú atmosféru. Niektoré izby sú velmi temné ale niektoré srandovné, dokonca aj milé.

Oki, poďme k maľovaniu samotnému. Ako to robíš?

Hlavný nástroj, ktorý používam, je airbrush, čo je malá striekacia pištolka. Ale pracujem aj inak, všeliak. Dokonca sa stalo, že som celú izbu vymaľovala jednou malou špongiou na umývanie riadu 🙂

A to bolo naschval alebo sa ti len pokazil airbrush? 😉

😀 bolo to úplne schválne 😉 Rada skúšam rôzne zvláštne techniky. Airbrush sa mi zdá niekedy až príliš ulízaný, špongiou sa daju vytvorit rustické štruktúry.

A koľko to tou špongiou trvalo? 🙂

Zvyčajne rátame 5 dní na jednu izbu, a aj s tou špongiou sa mi podarilo dodržať termín.

Tých 5 dní to trvá jednému človeku alebo na maľovaní izieb tiež spolupracujete podobne ako potom účastníci pri riešení?

Mám dvoch kolegov, ktorí radi pracujú spolu, ale všetci ostatni radšej samostatne. 5 dní to trvá na jedného, áno, ale nie je to tak vždy, lebo niektoré menšie, menej komplikované izby sa dajú namaľovať aj za dva dni. A niektoré môžu trvať aj 10.

V čom je airbrush maľovanie špecifické?

Je to vlastne podobné ako sprejové farby, ale s airbrushom sa dá namaľovať oveľa viac detailov. Dokonca aj čiary tenké ako vlások. Na druhú stranu náročné je to v tom, že airbrush sa nedotýka steny.

Hrúbka čiary sa da kontrolovať oddialením od steny stláčaním tlačítka, ktoré dodáva vzuch. To sa vtedy tlačí dolu. Intenzita farby sa zase mení ťahaním tlačítka dozadu, takže to celé vyžaduje veľmi jemný a špecifický pohyb prstov.

Ako si sa k tomu vlastne dostala?

Ja som sa ktomu dostala cez svojho strýka. On a jeho žena s tým začali. Najprv maľovali detské centrá, ale pred tromi rokmi ich objavil majiteľ Prison Islandu a požiadal ich, aby začali pracovať pre neho. Vtedy to bola ešte menšia a málo známa firma. Odvtedy sa to zmenilo. Môžem hrdo povedať, že firma sa rozrástla vďaka zlepšeniu kvality designu 🙂

Aké boli začiatky?

Musím povedať, že začiatok bol pre mňa dosť ťažký. Airbrush je komplikovaná technika a zaučenie vyžaduje veľa času, tréningu a trpezlivosti. Prvý polrok práce pre Prison Island som hlavne iba pomáhala skúseným maliarom. Až potom som začala robiť vlastné izby.

Ako dlho sa venuješ maľbe?

Celý svoj život! Už v úplne rannom detstve som vedela, že keď budem veľká, budem maliarka 🙂

Od prvej triedy základnej školy som chodievala na výtvarný krúžok. Neskôr na strednej to bola umelecká trieda a na vyskoej som sa učila maľbu.

Čo by si odporučila začínajúcim umelcom?

Veľmi veľmi veľa trpezlivosti 🙂 A musia to naozaj chcieť!

A ako dlho maľuješ pre Prison Island?

Už dva a pol roka. A dúfam, že ešte zopár rokov budem mať možnosť pokračovať. Svoju prácu milujem!

V tom ti držím palce! Ďakujem za rozhovor a nech sa ti darí!

Ďakujem pekne ❤️❤️❤️

Paula Uhrin <innapnirhu@gmail.com>

Profil na psytrance.sk

#interview #airbrush

355 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page