top of page

Virtuálna realita: novodobý spôsob pomoci duševnému zdraviu


Téma duševného zdravia bola v histórii dlhodobo považovaná za tabu. Ľudia boli jednoducho označovaní za “nesprávnych“ alebo, v mysticko-psychologickom poňatí, vnímaní ako “duchom dotknutí“. V skutočnosti sú psychotický stav a náboženské zjavenia často vnímané, ako prepojené. V štúdiách existujú rôzne špekulácie a dohady, že každý rok jeden zo štyroch ľudí začne trpieť mentálnou poruchou. Nedá sa teda vyhnúť množstvu otázkam, ako: "Čo táto problematika obnáša?" a "Aká je možnosť liečby?".

zdroj: www.ultravr.org

V súčasnosti existujú dva prúdy riešení – jeden mainstream-ový, ktorý opisuje tento článok a druhý, trochu starší. Oba však zdieľajú spoločné puto a to v zmene spôsobu vnímania reality. Oba poukazujú na zmenu pravidiel hry vo sfére liečby, ktoré by mohli otvoriť dvere novým výskumom.

V 20. storočí malo duševné zdravie 2 komplexné spôsoby liečby: hovorové terapie a farmaceutiká. Obe získali svoje víťazstvá a zaberali v momentoch zlyhania práve vtedy, kedy sa implementovala forma druhej terapie, aby sa zabránilo úskaliam tej prvej. Daniel Freeman, profesor klinickej psychológie, a jeho brat, Jason Freeman, tvrdia, že v reálnom svete rozprávanie naozaj nerieši problémy:

Poradenstvo môže byť do určitej miery efektívne, ale najsilnejšie zmeny sa udejú, keď sú jednotlivcovi prezentované situácie, ktoré mu prinášajú úzkosť. Tie ho priamo učia, ako konštruktívnejšie myslieť, cítiť a chovať sa. Znamená to teda prechod z uzavretej ordinácie do reálneho sveta, s terapeutom, ktorý sa chová skôr ako osobný tréner alebo vodca.

Vstup do virtuálnej reality! Rozhovorové terapie sú časovo obmedzené. Farmaceutické zásahy často prinášajú pozitívne výsledky v liečbe niektorých porúch. Taktiež však majú viacero vedľajších účinkov, vrátane poruchy spánku, tráviacich problémov, emocionálnych výkyvov, sexuálnej dysfunkcie, atď... Nasadenie súpravy virtuálnej reality na pacienta a spustenie aplikácie simulujúcej preplnený supermarket (pri agorafóbii) alebo vrchol mrakodrapu (pri acrofóbii) by mohlo pomôcť prepojiť jeho fóbie s vnímaním.

"Nedávno som vyskúšal virtuálnu realitu po druhýkrát a môžem dosvedčiť jej ohrmoujúcu neurologickú prítomnosť. Aj keď som sedel na terase reštaurácie v Santa Monica, bol som úplne ponorený vo svete robo-technic elektronicej tanečnej hudby a Anonymous štýle žargónu tej-ktorej aplikácie." tvrdí autor, Derek Benes. V panoramatickom virtuálnom svete nemá váš mozog inú šancu, ako sa s týmto stavom skutočne vyrovnať, bez ohľadu na jeho iluzórny pôvod – v tomto pohľade možno tvrdiť to isté i o samotnom živote. Všetci vidíme skrz objektívy našich ilúzií.

zdroj:www.infinityleap.com

Druhým bonusom, v spojitosti s bratmi Freemanovcami, je to, že virtuálna realita (rovnako ako sen) pre nás predstavuje “bezpečný priestor“ k vyriešeniu problémov, ktoré by sme za normálnych podmienok neriešili “tam vonku“.

Je pochopiteľné, že myšlienka čelenia zložitej situácii, dokonca aj ako súčasť terapie, môže byť pre mnoho ľudí odrádzajúca. Ale pretože virtuálna realita nie je skutočná, tá zdržanlivosť môže zmiznúť. Vo virtuálnej realite budeme robiť veci, ktoré by sme sa zdráhali robiť v normálnom živote.„

Poučenia z nereálneho sveta sa však dajú preniesť do toho reálneho, čo dodáva virtuálnej realite terapeutickú moc. Doposiaľ vypracovaných 285 štúdií publikovaných na tému spojenia VR a duševného zdravia je povzbudzujúcich. Pacienti, ktorí trpia sociálnou úzkosťou, post traumatickou stresovou poruchou a fóbiami zaznamenávajú úspechy. Bratia Freemanovci špekulujú i o tom, či by sa ďalšie poruchy, ako alkoholizmus, depresia a poruchy prijímania potravy mohli liečiť pomocou virtuálneho sveta. Dokonca predvídajú, že VR sa stane diagnostickým nástrojom a to lacnejším a dostupnejšim, ako fMRI zariadenie a hovorové terapie. Skrz entuziasmus si však bratia uvedomujú, že sme vo veľmi skorom štádiu a mali by sme vždy byť opatrní pri zvažovaní liečby akehokoľvek typu.

Na druhej strane, pôvodcovia originálnej virtuálnej reality – psychedeliká – sa stále objavujú v nových výskumoch, ako prostriedky liečby duševných chorôb. Reprezentujú starší typ liečby, spomínaný vyššie. Viac o tejto téme sa dočítate v našom ďalšom článku – čoskoro.

Zdroj: bigthink.com

Autor: Derek Benes

#psychology

125 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page