top of page

Rozhovor so Saluberrimae


Nový album s názvom "Time is a Flat Circle" od piešťanského producenta Lukáša Bartošeka si už môžete zdarma stiahnuť z Bandcampu!

S Lukášom sme pri tej príležitosti prehodili pár slov o tom, ako začínal, ako tvorí a tiež sa dozviete, čo znamená Saluberrimae :)

Celý playlist je tu

PSYTRANCE: Luki, kedy si naposledy dával nejaký rozhovor? (a píš prosím s diakritikou, lebo inak ma jebne potom pri prepisovaní ;)

LUKÁŠ: dpc dobre, to bude trvat trocha :) Ak si správne pamätám, tak niekoľko rokov dozadu, myslím v Jalšovom na openairke, neviem či to nebol nejaký školský projekt alebo niečo podobné...

Školský projekt??

Nebola to iniciatíva organizátora akcie, ale niekto kto mal rád akcie, tak si tam splnil svoju domácu úlohu z dokumentaristiky alebo niečoho podobného :)

Ahahaha, už rozumiem :) Čo vlastne robíš? Facebook píše že AT&T?

Robím pre HPe, som bol v tom, že som si to zmenil, ale očividne som na to zabudol. V skratke, mám niečo dočinenia s výrobou serverov.

Nepracoval tam aj Roman alias ZenCore (Leftism) ?

Keď som robil v AT&T, s Romanom sme boli kolegovia, vďaka nemu som tú prácu získal, pretože nás odporučil jeho známy. Čiže keď nebolo čo robiť tak sme kecali aj o muzike. A hrávali cez týždeň v Bratislave v Hopkirku čo nám paradoxne vybavl náš šéf ktorý tam bol na pivo.

Inak dobrá vec takýto rozhovor, príjemné spomienky mi vybiehajú :)

Tak zaspomíname ešte viac :) Ako sa robila muzika na Atari XL? To bol ešte 8 biťák, či?

Ako vždy zo začiatku veľmi ťažko :) Ano, to bol ešte 8bit, malo to v podstate len 3 kanály a preddefinovanú banku zvukov... Ale keďže sa v tom hrabal aj moj ujo tak mi aspoň ukázal nejaké základy no a potom už som stváral veci sám.

Ja som mal Amigu, tá bola 16 bitová a mala 4 kanály...

Amigu som nikdy nemal možnosť zažiť. Páčilo sa mi, ako sa to vlastne dalo obabrať a do 1 kanálu napchať kopak, hajtku a snare a človek mal zvyšné 2 na melódiu a basu.

Pamatám si, že keď som chcel viac zvukov, tak som nasamploval 4 kanálovú sekvenciu do jedného zvuku a následne pustil v jednom kanály. Mal som tak ďalšie 3 k dispozícii. Ale kvalita išla veľmi dole. Tiež sa na Atari dali stvárať také zvrhlosti? :)

Samplovať sa nedalo, to čo som si uložil ako projekt som si vedel pustiť iba v tom programe. Možno bol aj nejaký export ale na to som bol ešte príliš decko aby som na to prišiel. Nahrával som si to na kazety cez výstup na ujovej veži :)

Koľko máš rokov vlastne?

Krásnych 33 a konečne 25 dní dovolenky :)

hahaha a tiež Piešťanec jak repa?

Presne tak. Piešťany sú celkom bohaté rodisko na producentov :)

Ano, všimol som si :) Ok, fast forward k dnešku. Saluberrimae. Prosím ťa, ako si prišiel k tomu názvu? Doteraz ho neviem napísať na prvý krát...

Veľa ľudí má s tým problémy a ako pravý piešťanec by si to mal vedieť, je to napísané na Kolonádovom moste

Ahahahaha Saluberrimae Pistinienses Thermae… tzn. liečivé piešťanské kúpele. Už mi to docvaklo :) Tak to si ma dostal, veru už som dlho nerozprával po latinsky ;) A z druhej strany mostu je napísané goaTree, nie? :)))

Pracuje sa na tom, ale súčasný primátor tomu nie je moc naklonený, takže zatiaľ ostáva Surge et ambula :)

Ok, tak späť k albumu. Volá sa “Time Is a Flat Circle” a vychádza na Neogoa records. Čo mi k nemu povieš? Mimochodom, práve ho počúvam a veľmi sa mi páči, hlavne tie časti so saxofónom.

Album vychádza pod Neogoa records, resp. pod jej odnožou AE records, ktorá sa sústreďuje na pomalšie veci. Názov albumu "Time is a Flat Circle" je výrok zo seriálu True Detective odkazujúci na neustále opakovanie sa toho istého v živote.

Možno v našom jazyku niečo ako: "História sa opakuje".

Snažil som sa vybrať skladby tak, aby tvorili určitý príbeh, a aj napriek tomu že z môjho pohľadu je každá skladba v niečom iná, myslím že sa mi to celkom podarilo.

Skladby na albume sú rôzneho dáta, niektoré som začal robiť pred 5 rokmi, niektoré sú čerstvé. Neznamená to však že tú či onú skladbu som mal hotovú už pred 5 rokmi, ale to že mám toho rozrobeného celkom veľa a niektoré veci mi dozrievajú pomaly ako dobré víno. Napríklad na Cosmic Dance som hral 1,5h set čisto len nové veci, z tohto albumu zaznela len 1 skladba (btw. pre mna zatiaľ top hranie v chilloute!), na akcie mam nachystané rôzne špecialitky aj tanečnejšieho charakteru.

Pre tých, čo ťa nepoznajú, ako by si charakterizoval hudbu na tomto albume a Saluberrimae celkovo?

Charakterizovať to, čo je na albume, je pre mna ťažký oriešok. Obecne by som to nazval chillout, no je tam počuť inšpirácia z kadečoho. Počúvam rôzne štýly hudby od vážnej, world music, jazzu, soulu až po hiphop a to sa samozrejme v tvorbe odzrkadľuje. Nerád by som však na to dával nejakú nálepku okrem mena, keďže robím vyslovene podľa toho, čo ma nadchne alebo napadne. Zhrniem to ako láska k tvorbe bez nejakých limitov.

Saluberrimae je podľa mňa hlavný projekt, kde som omnoho zaujímavejší než s goaTree, čo sa nápadov týka. Aj keď paradoxne vďaka goaTree som zase známejší :)

Nejak filozoficky by som sa na to nepozeral, jednoducho som sa v pomalšom tempe našiel viac doma.

Pýtal som sa preto, lebo na webe som nejaký popis našiel, ale múdry som z neho nebol. Tak sa reku spýtam priamo, ale že by som bol z tej Tvojej odpovede múdrejší, tiež neviem ;) Každopádne treba asi vypočuť...

Tak to určite, tam už je dôležité len či osloví alebo nie, nič viac.

Ako prebieha tvorba?

Niekedy dostanem nápad napr. na káve. To je prípad skladby "Večerná ciga na balkóne". Melódia ma napadla uprostred debaty s mamou a segrou. Keďže ma nenapadlo, že si ju môžem nahrať do mobilu, utekal som domov a začal na tom hneď pracovať. No a názov dostala keď som ju dokončoval. Ako obvykle som vyšiel so slúchadlami na balkón, zapálil si a počúval.

Iné skladby začnú tak, že si proste sadnem bez akéhokoľvek nápadu a uvidím kam ma to zavedie. Inokedy stačí jeden motív ako napr nejaká melódia alebo beat a od toho sa už odrazím ďaľej. Miestami sa stáva že je tých nápadov toľko, že dokážem za pár hodín spraviť náčrt celej skladby. V minulosti sa mi stávalo že som dlho nič nespravil a myslel som si, že už je podojené a môžem to zabaliť. No vždy prišlo niečo lepšie, čo ma naučilo nestrácať nádej a brať obdobie sucha ako súčasť tvorivého kolobehu.

Hráš na nejaký hudobný nástroj?

LUKÁŠ: Keď som bol malý chodil som na flautu 2 roky, čiže dáky malý základ tam je. Okolo roku 2013 som chodil na piáno, aby som sa trošku zdokonalil v tvorbe melódií. Čo sa týka nástrojov, na ktoré viem ako tak hrať, tak to sú djembe, pandrum, melodica (klávesová fúkacia harmonika alebo ako to nazvať, ktorú celkom rád v skladbách využívam), fujara, dvojačka a naposledy som dostal kalimbu.

Kalimbu?

Hej, je to vymakané :)))

Aj Ti niekto hosťuje občas s nejakým nástrojom?

Vďaka lenivosti všetkých zúčastnených strán je všetko v štádiu nápadu :)

Hahaha rozumiem. Ako si sa dostal k Neogoa Records? Alebo oni k Tebe?

Mal som ako goaTree svoje prvé veci na svojom Soundcloude. Jedného dňa som si našiel veľa pozitívnych komentov od Kristijana z chorvátskeho projektu Lunar Dawn. Ten ma odporučil Ivanovi z Neogoa Records ako nový objav a dohodli sme sa na vydaní free EP-čka. Vďaka tomu sa postupom času odvíjala ďaľšia spolupráca a rôzne ponuky na hranie v zahraničí.

To sú Chorváti?

Áno, tam je zas celkom solídna liaheň neogoa trancu.

A kde všade si hral ako Saluberrimae?

Mimo Slovenska asi len na českom Ufo Bufo. Rysuje sa nejaké hranie v zahraničí, tak uvidíme či to vyjde.

Okrem nového albumu, čo všetko už máš za sebou?

Skladby na rôznych free výberovkách:

Human Apocalypto na Future architecture 2 (released under goaTree) www.ektoplazm.com/free-music/future-architecture-2

Floating na Sideffect www.ektoplazm.com/free-music/sideffect

Sideffect bola súťaž na stránke psynews.org

Mesardian na Cyclotron www.ektoplazm.com/free-music/cyclotron

Takež Time is a Flat Circle je vlastne prvý ucelený počin...

Ano, je to prvý album, aj keď materiálu je hádam aj na 3 - 4 :)

A prečo je zdarma?

Dobré veci sú zadarmo, že vraj :) Mám v pláne spraviť na svojom bandcampe nejaký bonus materiál, čiže kto bude chciet bude mať tú možnosť podporiť.

Super Lukino, teším sa, nech sa Ti darí!

Aj ja ďakujem!

#release #interview

228 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page