top of page

Free music? Online psytrance možnosti


V dnešnej dobe existuje pre online používateľov veľa možností dosiahnutia svojej obľúbenej hudby. Všetci, špeciálne producenti, vieme, že mnoho ľudí si vôbec nepraje za svoju hudbu platiť. Často sa teda stáva, že autorská hudba je poslucháčmi sťahovaná z rôznych „čiernych“ ilegal databáz zdarma. Umelec sa tak ocitá zo strany poslucháča bez podpory . V tomto článku Vám prinášame zoznam legálnych stránok, kde si môžete zdarma vypočuť hudbu, či online zastihnúť stream umelca – ale na druhej strane ho aj podporiť príspevkom.

 

1. www.bandcamp.com

Bandcamp, založený v roku 2007, poskytuje online hudbu a takisto priestor pre propagáciu producentov, ktorí sú prevažne nezávislí. Posyktuje upraviteľné mikrostránky/profily, kde si umelci a labely môžu uploadnuť a zdielať svoju hudbu, informácie o sebe, linky na sociálne siete a ostatné prepojené informácie. Všetky skladby si tu vypočujete zdarma a používateľom je poskytnutá i možnosť zadovážiť si album alebo konkrétny track. Všetko buď v umelcom stanovenej čiastke alebo často i komplet zdarma. Bandcamp ďalej ponúka umelcom i možnosť tzv. dobrovoľného príspevku, kedy si môžete hudbu stiahnuť zdarma s možnosťou peňažne prispieť - alebo stiahnuť hudbu len pripojením sa do producentovho e-mail zoznamu.

 

2. www.ektoplazm.com

Ektoplazm je web plne orientujúci sa na psychdelic trance zdarma, založený v roku 2001. Predstavuje najväčšieho distribútora free a najmä legálnej psytrance hudby, špecializovaného na high-quality hudbu - licencovanú Creative Commons. Obsahuje tracky od labelov aj nezávislých umelcov, ponúkajúc možnosť MP3 kvality, CD kvality, FLAC a WAV formátu. Celosvetovo bolo už na túto webstránku nahratých a stiahnutých viac, ako 50 miliónov trackov. Veľa dnes už známych mien producentov tu debutovalo a dokonca aj legenda, ako ManMadeMan tu uverejnila niektorú svoju hudbu zdarma. V roku 2012 Ektoplazm úspešne dokončila zbierkovaú kampaň pre financovanie obrovsekj zmeny web stránky. Momentálne je v strede jej premeny, očakávajúc nový vzhľad a feel - v súvislosti s účinne vylepšenými službami.

 

3. www.mixcloud.com a www.soundcloud.com

V dnešnej dobe, producentmi a Dj-mi najvyužívanejšími zdieľacími webmi sú Mixcloud, kde si môžu nahrať svoje sety a Soundcloud, kde si môžu nahrať svoju vlastnú tvorbu. Dôležité je poznamenať, že na týchto platformách sa nenachádza len psytrance ale poslucháč tu má možnosť výberu akéhokoľvek žánru, ktorý ho zaujme. Soundclou a Mixcloud vytvárajú istú sociálnu sieť, kde si umelec nahrá hudbu a informácie o sebe do svojho profilu. Ďalej ich dokáže sprístupniť na množstve webov a zdieľať na ostatných sociálnych sieťach. Počas prehrávania hudby majú dokonca používatelia možnosť pridávať svoje reakcie, priamo v úseky piesne, ktorý ich zaujal. V súčasnosti je dostupná i aplikácia do mobilov, takže orientácia je prehľadná a dostupná.

 

4. www.beatport.com

Beatport je web, orientujúci sa komplet na elektronickú hudbu. Funguje od roku 2004 a počas svojej existencie prešiel mnohými zmenami. V hlavnom menu si pri výbere žánru psytrance môžete vyhľadať rôznych psy-producentov. Stránka zostavuje i štatistický rebríček najpočúvanejších a najkupovanejších trackov. Skladby a albumy si tu môžete zdarma vypočuť a takisto podporiť umelcov ich kúpou. Pre producentov navyše poskytuje v sekcii Beatport Sound i sample, beaty a zvuky.

 

5. Psy-rádiá

Psytrance rádio stanice predstavujú projekty, prevažne realizované ako hobby ich tvorcov. Predstavujúc globálne médium spoločnosti - vysielajú Dj sety a Live acts z celého sveta. Často majú poslucháči možnosť napojiť sa online na aktuálny Dj set vybranej party naživo. Niektoré z nich dokonca existujú dlhé roky. Napríklad rádio Chromanova.fm založil Dj Nesjaja už v roku 1999. Kedykoľvek cez deň tu má poslucháč možnosť vychuttnať si rôzne žánre psytrance a často sa stáva, že tu nájde tip na nového dobrého producenta. Nižšie ponúkame ďalšie tipy na psy-rádiá :

www.psyradio.fm

www.chromanova.de

www.di.fm/goapsy

www.hirschmilch.de

www.psytrance-radio.cz

www.radiozora.fm

#psytrance

208 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page