top of page

PSYTRANCE I - Vznik a podstata


Trendom dnešnej doby hudobného sveta sa stáva popularizácia žánrov elektronickej hudby. Hudobný žáner „psychedelic trance“ tak nie je výnimkou a verejnosťou je vnímaný čoraz viac. Poslucháčom tohto štýlu, familiárne nazývaného "psytrance", sú často kladené otázky od ľudí, ktorí ho nepoznajú a zaujíma ich jeho podstata. Pre pochopenie je dôležité poznať históriu a pochopiť aspekty jeho podoby.

Traduje sa, že obľúbený psytrance vznikol z pôvodného „Goa Trance“, narodenom práve na indickom pobreží Goa. Goa sa stalo už v 60. rokoch minulého storočia obľúbenou destináciou prívržencov hippies a vášnivých, voľnomyšlienkárskych cestovateľov.

Rozmach nastal v 90. rokoch, kedy sa rozšírili voľné plážové parties a Goa Trance prerazil do sveta. Prvotný Goa Trance vytváral spojenie žánrov electroindustrial, acid house, psychedelického rocku a beatov electro-techno. Pri ďalšom vývoji bola jeho podoba ovplyvňovaná tradičnými zvukmi a vsuvkami národa, z ktorého autor pochádzal.

Izrael prispel melodickými dychovými nástrojmi, Anglicko zasa tradičnými keltskými tóninami. Pre doplnenie môžeme uviesť, že prvým z priekopníkov psychedelic trance je, dnes celosvetovo známy, Goa Gil. Nová vlna kultúry, myšlienok a životného štýlu priniesla globalizáciu tohto žánru a jeho postupným rozvíjaním vznikol psytrance.

Pobrežie Goa, India

Signifikantným prvkom psytrance je opakujúci sa, pravidelný rytmus, ktorý môžeme prirovnať k šamanským rytmom. Tie vedú k dosiahnutiu stavu tranzu a rozvíjajúcemu procesu mysle. Progresívne beaty, plno -frekvenčné zvuky a vábivé melódie dokážu človeku navodiť stav aktívnej meditácie, uvoľnenia a sebapoznania. Často má podobu energetického napätia a dokáže v človeku vyvolať chuť k aktivite.

V súčasnosti má psychedelic trance mnoho variácií a subžánrov. Poslucháč dnes dostáva na výber z rôznych prevedení - od veselých, melodických skladieb, až po tie temnejšie, mystické. Vývojom novej techniky sa navyše producentom otvárajú nové možnosti a tak sa stáva psytrance stále pokrokovejším hudobným žánrom.

zdroje: wikipedia.org, psytrance.cz, sme.sk, remsoft.szm.com

#psytrance #goa

307 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page